Prosinac 2012. - I veliki su često vrlo mali

Tog malog je odmah trebalo izbaciti van - odrezala je prva potpredsjednica Vlade govoreći o ideji da se umjesto televizijske pretplate uvede svojevrsni medijski porez. Mali,  kojem ministrica vanjskih poslova ne spominje ni ime, ali smatra da ga po kratkom postupku treba nogirati - aktualni je savjetnik ministrice kulture - Milan Živković. Treba reći da Živković u ovom slučaju nikome nije stao na žulj, a najmanje nadređenoj ministrici, niti je mimo nje istrčao u javnost. Zlatar je u prvim reakcijama i sama javno objašnjavala i branila ideju o medijskom porezu; da bi se tek naknadno - kad je vidjela reakcije javnosti - povukla, ali je na sebe preuzela odgovornost; na koncu je, nekoliko sati kasnije, izvela još jedan obrat i pod pritiskom svoje stranke HNS-a, javno smijenila Živkovića.

Tko se bavi medijima?

Smjenom Živkovića, državni aparat ostaje bez čovjeka koji je u nekoliko mjeseci pokazao veliku strast prema rješavanju problema u povjerenom mu resoru i imao je argumentiran stav o svakoj medijskoj temi. Čovjeka koji se dobro razumije u način funkcioniranja uzornih nam skandinavskih zemalja i medijskog poreza prema finskom modelu. Prema njemu, bogatiji bi plaćali više, a uštedio bi se znatan novac na uplatnicama, opomenama i troškovima utjerivanja dugova. Umjesto da se  povede javna rasprava, dobio je otkaz, na ogromnu radost odvjetnika i javnih bilježnika koji, zahvaljujući televizijskoj pretplati, zarađuju desetine milijuna godišnje. A Ministarstvo kulture se vraća na svoju početnu, apsurdnu poziciju - u instituciji nadležnoj za medije, medijima se ne bavi niti jedan od više stotina zaposlenika.
Ne tako davno štrajk u tiskari Vjesnik. Radnici traže zaostale plaće. Kupci, naročito EPH-a, vrište. Iz Čačićeva ministarstva šute. Nema rješenja, dugoročnog posebno, jer resorno ministarstvo po ne znam koji put nije na visini zadatka. Nema socijalnog dijaloga. Nema niti pokušaja da se s predstavnicima radnika razgovara i dogovori rješenje, kojeg ima, ali treba preuzeti odgovornost. Treba ispraviti  - bezbroj krivih političkih odluka u proteklih desetak godina - koje su dovele tiskaru pred stečaj. Mediji bruje. Izvršna vlast šuti. Tek jedan telefonski poziv. …Dobar dan, zovem iz ministarstva kulture, Milan Živković savjetnik za medije.  Možemo li vam pomoći?...
Ako članovi Vlade neke od svojih savjetnika svisoka, bagatelizirajući nazivaju malim s uputom da ih brzopotezno treba šutnuti van, pitanje je kako onda tretiraju one koji uopće nisu dio njihova, vladajućeg kruga, nego su zaista obični radnici, građani, takozvani mali ljudi. Svojom izjavom ministrica je uspjela pokazati da su i veliki često vrlo mali.

Zakon o uskrati pojedinih materijalnih prava zaposlenima u javnim službama

Nakon što je donošenjem Zakona o kriterijima za sudjelovanje u tripartitnim tijelima i reprezentativnosti za kolektivno pregovaranje aktualna vlast već intervenirala u kolektivne ugovore iz kojih radnici crpe svoja prava, ograničivši produženu primjenu pravnih pravila iz kolektivnih ugovora na najviše tri mjeseca, Nacrtom prijedloga Zakona o uskrati pojedinih materijalnih prava zaposlenima u javnim službama izvršna vlast ovim zakonskim prijedlogom namjerava zaposlenima u javnim službama „uskratiti pojedina prava“ temeljena na kolektivnim ugovorima. Krajnje je neprimjeren postupak Vlade koja svoju pregovaračku poziciju poslodavca javnih službi jača kroz zakone koje sama predlaže i za čije izglasavanje ima osiguranu saborsku većinu te predstavlja pravno nasilje bez presedana u novijoj praksi socijalnog dijaloga u Hrvatskoj.

Javne službe već dugo bježe od radnika posrnule industrije!?

Diljem Europe sindikati već mjesecima organiziraju marševe, prosvjede, štrajkove i bune, protiv mjera štednje. U Hrvatskoj smo imali, dva prosvjeda u mjesec dana, koji su bili rezultat opreznih kalkulacija, ali i manipulacija. Kad je prosvjed organizirala Matica, nijedan drugi sindikat nije smio narušiti pomnu osmišljenu koreografiju. Nitko bez Ribićevog odobrenja nije smio izbiti na vrh kolone, probiti se do Markova trga, niti pustiti glas bez njegove autorizacije. Improvizacija je bila strogo zabranjena. Podjednako je bilo i u Živom zidu, prosvjedom, kojeg su organizirali Savez i HUS  središnjice koje predstavljaju radnike iz industrije. Logično je valjda, da s njima ne miješaju javne službe.
U tradiciji europskog sindikalizma nema podjela a zajednički nastupi imaju težinu. Javne službe ne bježe od radnika iz posrnule industrije, umirovljenici stoje uz bok studentima, ljudi koji rade u poslovnim četvrtima na prvoj su liniji obrane siromašnih od ovrha kuća. Izgleda da mi volimo javna okupljanja samo kad se osvoje medalje, oslobode generali ili otvaraju trgovački lanci.

Ratni profiteri

Prošle godine doneseni Zakon o nezastarijevanju ratnog profiterstva i kriminala u pretvorbi i privatizaciji omogućio je presudu po kojoj je bivši premijer prvi osuđen kao ratni profiter s obrazloženjem da je Hrvatska u doba primanja mita bila u ratnome stanju. Zakon je omogućio da napokon počnu suđenja koja smo trebali gledati još 90-ih godina. Na web stranicama Državne revizije nalaze se izvješća o reviziji pretvorbe i privatizacije obavljene u 903 tvrtke. U većini su pronađene nepravilnosti, a kako su te tvrtke mijenjale vlasnike uglavnom tijekom rata, državno odvjetništvo dobilo je gotovo tisuću prilika dokazati kako zakon o ratnom profiterstvu nije pisan samo zbog bivšeg premijera.